Overview
Specification
T370HW03 V4

T370HW03 V4 Basic Information
| Panel Model | T370HW03 V4 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,37 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| T370HW03 V4 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | T370HW03 V.4 |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
T370HW03 V4 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 59 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.14225×0.42675 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.42675×0.42675 mm (H×V) |
| Weight | 8.00Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare (Haze 11%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 819.36×460.89 mm (H×V) |
| Bezel Area | 827.8×469.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 877×514.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 54.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
T370HW03 V4 Optical Features
| Display Mode | AMVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 4000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 5.5 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.290 |
| White Variation | 1.30 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
T370HW03 V4 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
T370HW03 V4 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 110±6W |
T370HW03 V4 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.3A (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 15.5W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-RE51S-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
